Sevgi nedir diye kocaman bir soru sorsak eminim sayfalarca cevap alırız karşımızdakilerden. Sahiden nedir sevgi? Nerde bulunur nerde saklanır onu elde etmek nasıl bir şeydir ve bu çözümü zor bulmacanın sayfalarında neler gizlidir.?

Sevgi ilk üç harfinden ibaret bir sevmek midir sadece.? Bu kadar basit midir o karmaşık duygu acaba. Elbette ki o üç harfin çok katkısı vardır bu söze. Sevgi en başta sevmekten geçen bir güzergahın başlangıcıdır. Her ne kadar son zamanlarda yozlaşmış olsa da sevgide ilk şarttır, sevmek. Ayının yavrusunu sevmesi de bu dünyaya ait bir sevgi zerreciğidir erkeğin kadınını sevmesi de. Sevgi sadece sevmek değildir bazen gülümseyerek seyrettiğimiz birçok şeyde sevgidir. Bir annenin çocuğunu emzirmesini izlemek ve o yeni hayata tat veren anneye gülümsemekte sevgidir. Sevgi en çok da acıma duygusuna kardeştir. Fakat bu asla ne kadar acı o kadar sevgi demek değildir aksine birçok acılarımızdan sevgiyle kurtuluruz. Acıların baş belasıdır sevgi. Sevgi havvanın elmasını ademle paylaşmasıyla başlayan bir süreçtir aslında. Sevgi için en önemli ayıraç paylaşmaktır. Paylaştıkça çoğalır sevgi. Bazen aç bir çocukla ekmeği paylaşmak bazen zengin fakat mutsuz biriyle mutluluğu paylaşmaktır. Olanı olmayanınkiyle birleştirmektir sevgi.

Sevgi tabiatta her yerde bulunacak kadar çokça var olan bir olgudur. Bir kelebeğin kanadında saklanır gün bitinceye kadar ya da bir yamaçta takılı kalmış bir uçurtmadır sevgi. Sevgi içeriği çok renkli fakat kendisi renksiz bir duygudur. Afrikalı zenci çocukla Avrupalı beyaz bir çocuğun sevgisinde renksel bir ayrım yoktur aksine o iki rengin kaynaşması kadar gökkuşağı hoyratlığı doludur sevgi. İçinde her renkten her insandan her ırktan her dinden bir tutam birliktelik barındırır sevgi.

En zor bulmacalarda sevgi diye bir soru yoktur çünkü cevabı herkes için farklı olan bir gerçektir. Sevgi kim nasıl hissederse hayatı o dur. Ortak bir tanımı yoktur sevginin ama en büyük özelliği alakasız milyonları ortak etmesidir birbirine sevginin. Orta Avrupa da bir futbol yıldızının attığı gole çindeki bir çocuğun nidasıdır sevgi ya da ırakta kahpe bir kurşuna teslim olmuş cansız çocuk bedenine Paris’te duyulan öfkedir sevgi. Urfa’da töreye kurban edilen bir kadına Münih’te sahip çıkan sestir veya başbakanların küresel gaspına İtalya’nın bir şehrinde ortak bir sesle dur diyebilmektir sevgi.

Sevgi bir ağaç değildir fakat bir tohum gibi her defasında tükendiğini sandığınızda yeniden doğar. Sevgi bir ormandır ama onun maaşlı bekçileri yoktur. Sevgiyi yaşatmakta öldürmekte biz maaşsız bekçilerin işi.

Hadi daha çok yaşaması için sevginin elele verelim. Ve ölümsüz kalsın sevgi yüreklerde…

Sevgiyle kalalım hep birlikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here